ضد عفونی آب با تزریق ازن

مزایای ازن در ضدعفونی آب شرب
۱.تأثیر ازن بر روی دیواره باکتری ها ، %۵۱ بیشتر از کلر و از نظر زمانی نیز ۳۱۰۰ برابر سریع تر از کلر عمل می کند.
۲.ازن قابلیت کشتن و از بین بردن میکروارگانیسم های مختلف شامل انواع باکتری ها، قارچ ها، ویروس ها، مخمرها و جلبک ها را داراست . ازن در برابر کیت های پرتوزدایی چون ژیاردیا و کریپتوسپوریدیوم نیز مؤثر بوده که کلر فاقد این خاصیت است .
۳.نیمه عمر ازن در آب، کوتاه و بسته به دما و شرایط  pH  بین ۱۷-۳۰ دقیقه می باشد ولی اثر اکسیداتیو آن تا ۲۴ ساعت پابرجاست.
۴.ازن خاصیت بوزدایی داشته و خیلی سریع با اکثر بوها واکنش داده و آنها را اکسید می کند ولی کلر خود باعث ایجاد بو  و  طعم در آب می شود .
۵.ازن رنگ و کدورت آب را می گیرد .
۶.ازن فلزات انتقالی را اکسید و آنها را به اکسیدهای کمی محلول تبدیل می کند که به آسانی با فیلتراسیون جدا می شوند . مثلاً آهن به شکل فروس در آب غیر محلول است ، ازن آن را به فریک هیدروکسید تبدیل می کند که بسیار نامحلول بوده و به وسیله فیلتراسیون قابل جدا کردن است. سایر فلزات حساس به ازن عبارتند از : آرسنیک، کادمیم، کرم، کبالت، مس، سرب، منگنز، نیکل، روی و سایر یون های فلزات سنگین و ترکیبات آنها . . .
ازن خیلی سریع عواملی چون منگنز، آهن، سولفید هیدروژن، آمونیاک، سیانید، نیتریت، تانن ها ، هیدروکربن های آروماتیک، بنزن، تولوئن، گزیلن، آلاینده های ارگانیک، بقایای سوخت های دیزلی در آب، هیدروکربن های آلیفاتیک، سولفیدها، سولفیت ها، ترکیبات نیتروژنه، استون، دی اکسین ها، بوهای متصاعد شده از سیستم های تصفیه فاضلاب، فنل، بقایای مواد شوینده و آلاینده های هوا را اکسید و به ترکیبات کم ضرر و یا بی ضرر تبدیل می کند.
ازن بر خلاف ضدعفونی کننده های معمولی مثل کلر و فرمالین هیچ گونه مواد سمی یا مضری بر جای نمی گذارد؛ چرا که این مولکول پایدار نیست و پس از مدت کوتاهی شکسته شده و تبدیل به مولکول پایدار اکسیژن می¬شود. به دلیل پایدار نبودن این گاز برای استفاده از آن، باید آن را در محل تولید کرد. ازن به عنوان یک اکسنده بسیار قوی، قابلیت های بسیاری در مصارف صنعتی و خانگی دارد. این در حالی است که اثرات زیست محیطی زیان باری در پی نخواهد داشت.

کاربردهای ازن:
۱. تصفیه آب (شامل آب های آشامیدنی، استخرها و آکواریوم ها – پاستوریزه و استریلیزه نمودن )
۲. تصفیه فاضلاب های صنعتی و خانگی
۳. تصفیه هوا
۴. صنایع کشاورزی (علف کش، قارچ کش، از بین برنده انگل خاک و … )
۵.کاربرد در انبارهای مرکبات، میوه جات، غلات، دانه‌های خوراکی و … به منظور نگهداری بهتر محصولات
۶.
کاربرد در دامداری و مرغداری ( ضد عفونی محل نگهداری، استریل انبارهای نگهداری دانه و علوفه،  تصفیه هوای آلوده، تهیه آب شستشو برای دام  و … )
۷.صنایع شیلات (نگهداری و پرورش ماهی)
۸.ضدعفونی وسایل بیمارستانی
۹. بازیابی روغن های صنعتی
۱۰. ضدعفونی سبزیجات و میوه جات
۱۱.صنایع غذایی
۱۲. صنایع نساجی در جهت بهبود کیفیت و افزایش عمر پارچه و سفید کردن منسوجات
۱۳. برج های خنک‌کننده و چیلرها
۱۴. صنایع رنگ ‌سازی


معایب برخی مواد ضدعفونی کننده شیمیایی:
ترکیبات چهارتایی آمونیوم : بر روی باکتری های + G مؤثر ولی بر روی میکروب های – G تاثیر نسبی داشته و فقط بر روی برخی از قارچ ها و ویروس ها تأثیر دارند .
فرمالدئید : بوی تند و زننده، اثر سوزانندگی زیاد  بر روی چشم و مخاط، زبر و خشن کردن پوست  و حساسیت ایجاد شده در برخی افراد،  باعث گردیده تا مصرف آن به تدریج غیر قابل قبول شود . لذا  استفاده از آن باید با احتیاط کامل و همراه ماسک مناسب صورت گیرد و پس از گاز دادن محل، تخلیه گاز باقی مانده باید به نحوی صورت گیرد که وارد هوای تنفسی افراد نشود . استشمام این ماده منجر به ورم ملتحمه و ناراحتی های تنفسی می گردد که این نارسایی ها در جوجه مرغ ها و جوجه بوقلمون هایی که در محیطی با میزان بالای فرمالین قرار گرفته اند، دیده می شود.
پرمنگنات پتاسیم : این ماده می تواند با آلوده کردن آب آشامیدنی ، مسمومیت زا شده و موجب مرگ بدون هر نوع نشانه قبلی شود. ضایعات پاتولوژیکی این پدیده عبارتند از : ورم ملتحمه و نکروز دیواره چینه دان
کلریناسیون : هر چند کلر رایج ترین سیستم ضدعفونی در ایران است و به نظر می رسد کلریدکردن، بسیاری از میکروارگانیسم ها را از بین می برد، اما کیست تک یاختگان و تخم انگل های کرمی به طور قابل ملاحظه ای در برابر کلریدکردن ، مقاوم تر از باکتری ها هستند و کلر روی ارگانیسم های مقاوم تر مانند کلیفرم، ویروس ها، تخم انگل ها و کیست های ژیاردیالامبلیا اثری ندارد. کلر همچنین در دوزهای مصرفی بالاتر، سوزش چشم و خشکی پوست ایجاد می کند؛ به علاوه وجود برخی ترکیبات سمی جانبی دیگر از جمله تری هالومتان ها و کلرآمین ها باعث مسمومیت شده و در برخی مواقع با ایجاد شوک ناگهانی و خونریزی سریع کبد، مرگ را سبب می شوند .

برخی از مزایای ازن در مقایسه با سایر گندزداها:
۱.افزایش راندمان گندزدایی
۲.کوتاه تر بودن زمان ضد عفونی نسبت به سایر گندزداها
۳.مازاد ازن تزریق شده در آب به دلیل نیمه عمر کوتاه آن به صورت اکسیژن از سطح آزاد می‌گردد و محیط اطراف را بسیار دلپذیر و مطبوع می‌کند.
۴.ترکیبات جانبی کلر مانند : کلرآمین و تری هالومتان ها، ضررهای بسیاری برای سلامتی جانداران و محیط زیست ایجاد می کند ، در حالی که ازن تمام ترکیبات اضافی موجود در آب را، بدون ایجاد باقی مانده نامطلوب برطرف می کند.

مقایسه میان انواع روش های ضدعفونی

تاثیرات زیست محیطی ناسازگاری با مواد دیگر قدرت ضدعفونی روش
حداقل یا صفر وجود ندارد ۱۰۰% روش ایده آل
دور از ایده آل متوسط دور از ایده آل استریلیزه با گرما
دور از ایده آل دور از ایده آل دور از ایده آل آب قلیایی
نزدیک به ایده آل وجود ندارد نزدیک به ایده آل ازن
دور از ایده آل دور از ایده آل نزدیک به ایده آل اکسید اتیلن
متوسط دور از ایده آل متوسط کلریناسیون
متوسط دور از ایده آل دور از ایده آل پراکسید هیدروژن
متوسط دور از ایده آل متوسط پرتو افکنی (UV)

 مقایسه سه روش کلرزنی، ازن و UV در حذف انواع آلاینده

آلاینده ازن UV کلر
E.coli Yes Yes Yes
Salmonella (باکتری سالمونلا) Yes Yes Yes
Giardia (نوعی انگل) Yes Yes Yes
Legionnaire (باکتری لژیونه) Yes No No
Crypto-Sporidium (قارچ) Yes No No
Virus (ویروس) Yes No No
Algues Yes No No
THM (تری هالومتان) No No Yes

پتانسیل اکسیداسیون گاز ازن در مقایسه با دیگر مواد شیمیایی اکسید کننده

     پتانسیل اکسیداسیون بر حسب ولت         عامل اکسید کننده    
۲.۰۷ ازن
۱.۷۷ پراکسید هیدروژن
۱.۶۷ پرمنگنات
۱.۵۷ دی اکسید کلر
۱.۴۹ هیپوکلرواسید
۱.۳۶ کلر
۱.۳۳ هیپوبرومواسید
۱.۲۳ اکسیژن
۱.۰۹ برم
۰.۹۹ هیپویدواسید
۰.۹۴ هیپوکلریت
۰.۷۶ کلریت
۰.۵۴ ید

جدول مقایسه ازن و کلر

 

 جدول مقایسه  ازن و کلر

 

ازن کلر
روش  ضد  عفونی

 

شیمیایی شیمیایی
زمان تاثیر گذاری بر روی میکروب

 

۶۰۰ ثانیه ۱۲۰۰ثانیه
تغییرات در ترکیب آب

 

دارد دارد
مواد شیمیایی زائد

 

ندارد دارد
پیدایش  ترکیبات آلی  و اکسید های خطر ناک

 

ندارد دارد
تخریب محیط زیست

 

ندارد دارد
خطر انفجار و نشت گاز به محیط

 

ندارد دارد
امکان ایجاد آلرژی

 

ندارد دارد
تسریع زنگ زدگی

 

ندارد دارد
سرطان زایی

 

ندارد دارد
نیاز به نگهداری مواد شیمیایی

 

ندارد دارد

تصفيه آب استخرهای شنا با استفاده از گاز ازن

بهترین روش مورد استفاده در دنیا جهت تصفيه آب استخرهای شنای سرپوشیده یا سرباز (خصوصي و عمومي) و تصفيه آب و از بين بردن جلبك در آبنماها در حال حاضر استفاده از ازن می باشد که به علت مزایای فراوان و توانايي بسيار بالاي اين روش، استفاده از آن روز به روز در حال گسترش است.

ازن قويترين اکسيد کننده تجاري در دنيا شناخته شده و تمام ميکروارگانيسم ها از جمله باکتريها، ويروسها، اسپورها و تخم انگلها را از بين مي برد و همچنين به علت اكسيد كنندگي بالا مانع از رشد جلبك ها مي گردد.

مکانيسم اثر ازن و کلر بر روی ميکرو ارگانيسم ها کاملاً متفاوت است. ازن بر روی ديواره ميکرو ارگانيسم ها تأثير می گذارد در حالی که کلر می بايستی از ديواره عبور کرده و دقيقاً روی هسته عمل کند بنابر اين ازن ۳۰۰۰ بار سريعتر از کلر عمل استريل نمودن را انجام داده و چون ازن روي ديواره تأثير مي گذارد طيف استريل کنندگي آن بسيار گسترده مي باشد.

کلر با بعضي ازاملاح آب تشکيل نمک داده که اين نمک برروي سطوحي مثل کاشي و سراميک رسوب مي دهد، در صورتي که ازن نه تنها تشکيل نمک نداده بلکه به شفاف سازي آب کمک مي کند . بدين صورت که بار ذرات معلق ريز (کلوئيدي) در آب را که باعث تيرگي آب مي شوند را خنثي نموده و ذرات معلق را به هم مي چسباند، که بدين ترتيب باعث موثرتر عمل کردن فيلتر موجود مي شود.

ازن (O3) ناپايدار بوده و پس از مدتي به اکسيژن بر مي گردد به همين علت نمي توان آن را در جايي نگه داشته يا فشرده و جابجا کنيم و به همين علت بايد ازن همواره در محل توليد شود، که اين باعث شده ازن بعنوان يک استريل کننده Safe شناخته شود.

 ازن کمتر از کلر باعث خوردگي ديواره استخر، لوله ها و … شده و ماندگاري آب استخر را نيز افزايش داده و باعث از بين رفتن بو، رنگ و طعم موجود در آب استخر مي شود.

ثابت شده است که تغييرشکل ناخن، قرمزي چشم ها و خارش پوست و همچنين ابتلاي غير معمول غريق نجاتها و شناگران حرفه اي به آسم، ناشي از بخارات سمي حاصل از کلر در محوطه استخرها بوده است که اين موارد در هنگام استفاده از سيستم ازن بوجود نمي آيد.

 روش ازن بهترين روش براي استريل و ضد عفوني کردن آب استخرها در سطح جهان و مورد تأييد مراکز مختلف جهاني منجمله FDA، WHO و … مي باشد. ازن هم اکنون در جهان به عنوان ضد عفوني کننده پيشرو در زمينه هاي آب آشاميدني، آب معدني، هوا ، استخر، محصولات کشاورزي، انبارها، سردخانه ها، کانتينر هاي حمل مواد غذايي، سطوح، سالنها، صنايع لبني، کارخانجات مواد غذايي و خطوط توليد و بسياري زمينه هاي ديگر شناخته شده است.

چرا ازن از کلر براي تصفيه آب استخر بهتر است؟

ازن سه هزار بار از کلر در تصفيه آب و از بين بردن ميکروبها و ويروسها و ديگر پارازيتها در آب استخر موثرتر است.

برخلاف کلر، ازن THM و کلر آمين توليد نمي کند و بعد از استفاده اگر اضافه باشد به حالت اکسيژن خالص يا نوزاد در مي آيد.

 ازن باعث حذف کليه مواد آلی در آب می شود که با توجه به حذف آنها حتی در صورت اضافه کردن کلر باقيمانده به هيچ عنوان ترکيبات کلرآميدی بوجود نخواهد آمد.

ازن تمامي ميکروارگانيسم ها از جمله وبا، هپاتيت و … را از بين مي برد، ولي کلر اين چنين عمل نمی کند.

فوايد ازن:

۱- ازن به منعقد کردن مواد آلي کمک مي کند بنابر اين فيلترهاي شني موثر عمل کرده و قادر به حذف مواد کلوئيدي ريز مي گردد كه در نتيجه باعث حذف جاروكشي كف استخرها مي شود.

۲- ازن با غلظت باقيمانده محلول حدود ppm 5/0 و بالاتر، از بين بردن ويروس، باکتري و قارچ را صد در صد تضمين مي کند.

۳- ازن توليد شده سه اتمی به آرامي به اکسيژن نوزاد تبديل مي شود و باعث ماندگاري اکسيژن محلول در آب و درخشندگي آن و عدم نياز به تعويض آب مي گردد.

۴- ازن هيچ باقيمانده سمي در آب باقي نمي گذارد.

۵- ازن توسط ازن ژنراتورها در محل توليد مي شود و نياز به نگهداري ندارد.

۶- ازن بر خلاف کلر باعث رسوب کربنات کلسيم و تشکيل رسوب در سطح استخر نمي گردد.

۷- باکتريها به مرور زمان نسبت به ازن مقاوم نمي شوند.


حذف کامل کلر و بهترين روش توصيه شده توسط WHO با:

– عدم ايجاد سوزش چشم، خشکي پوست،کمرنگ شدن مو و حساسيت هاي تنفسي

– کاهش قابل ملاحظه مصرف آب به دليل عدم نياز به تعويض آب استخر
– جلوگيري از خوردگي تأسيسات و رسوب کربنات کلسيم بر روي کاشي ها
– از بين بردن بو و طعم آب و هواي سالن
– از بين بردن تمامي ميکروارگانيسم ها حتي هپاتيت، وبا و …
– هزينه نگهداري پائين و افزايش شفافيت و زلالي آب

مزاياي استفاده از ازن:

۱- ازن باکتري و قارچ را نابود مي کند اسپور و تک ياخته ای ها را از بين مي برد و ويروسها و … را غير فعال مي سازد.

۲- ازن آلودگي هاي آلي در آب را اکسيد مي کند.

۳- ازن بعنوان منعقد کننده باعث حذف مواد جامد کلوئيدي در فيلترها مي شود.

۴- ازن باعث از بين رفتن بو، رنگ و طعم موجود گرديده و هيچ بو يا طعم خاص ديگری از خود بر جاي نمي گذارد.

۵- ازن محلول در آب اثر آزار دهندگي کلر را روي پوست، بيني،گوشها و غيره را ندارد.

۶- ازن باعث حذف کامل کلر و در بعضی از مراکز باعث کاهش شديد مصرف کلر که هزينه نگهداری بالايی دارد می شود که اين خود هزينه های جاری و ثانويه را به ميزان قابل توجهی کاهش می دهد.

۷- ازن بر روي ميزان PH آب هيچ گونه تأثيري ندارد.

کاربرد ازن در سردخانه ها:

ازجمله کاربردهای ازن ژنراتورهای صنعتی می توان به ازن زنی هوا در سردخانه های نگهداری مواد غذایی، گوشتی، میوه و … اشاره کرد. امروزه درتمامی يخچالهای خانگی و صنعتی نسل جديد، از اين تکنولوژی بعنوان ماده آنتی باکتريال به منظور حفظ کيفيت و ماندگاری بيشتر مواد غذايي استفاده می شود. همچنین در کانتینرهای حمل مواد غذايي و اکثر سردخانه های خارج از کشور، ازن بعنوان تکنولوژی روز دنيا به منظور کاهش بار ميکروبی هوا و ماندگاری بيشتر محصولات غذايي استفاده می شود.

 در سردخانه های گوشت و مواد پروتئينی بدليل وجود جريان هوا، بارگيری های مکرر و آمد و شد فراوان، احتمال ورود ميکروارگانيسم های عامل فساد مواد غذايي و انتشار آنها در محيط زياد است. همچنین در سردخانه های جگری که بار ميکروبی زياد است، فساد و آلودگی اين مواد به سرعت انجام می شود. لذا لزوم استفاده از سيستم هايي مطمئن و استاندارد جهت ضد عفونی کردن سردخانه ها بيش از پيش ضرورت پيدا می کند. اين دستگاه با توليد مداوم ازن، هوای سالن را بطور دائمی استريل نگه می دارد و در نتيجه با ورود هر ميکروارگانيسم بيماريزای جديد قبل از اينکه ميکروارگانيسم فرصت انتشار وسيع در محيط را داشته باشد از بين خواهد رفت. همچنين گاز ازن در سردخانه های بالای صفر که محل نگهداری ميوه ها و سبزيجات است موجب بلوکه شدن گاز اتيلن شده و از موارد زیر جلوگیری بعمل می آورد:

۱- مانع از رسیدگی زود هنگام میه می شود.

۲- مانع از کاهش بذر میوه می گردد.

۳- از گندیدگی میوه جلوگیری بعمل می آورد.

۴- از توسعه ضریب خوردگی میوه و انتشار آن به دیگر نقاط میوه در هنگام برداشت در اثر سهل انکاری نیروی انسانی جلوگیری می کند.

در اين راستا بعنوان نمونه می توان به کارخانه قند شيرين خراسان اشاره کرد که استفاده از اين تکنولوژی توانست ضايعات ۸% انبار سيب زمينی را به ۲% کاهش دهد، که از اتلاف حجم زيادی از سرمايه جلوگيری شد.

عملکرد سيستم های ازناسیون هوا در تصفيه و ضد عفونی سردخانه

۱- از بين بردن ميکروارگانيسمها: با اين روش هيچ ميکرو ارگانيسمي در طول ساليان استفاده از اين دستگاهها قابليت آداپته شدن و سازگاري با آن را ندارد و کليه باکتري ها، ويروسها، کپک ها، جلبک ها، مخمرها، قارچ ها، و حتي اسپورها را از بين مي برد.

 2- حذف بوهاي نا مطبوع: از آن جا که بوها اکثراً ترکيبات حلقوي هستند اين سيستم ها ملکول هاي بو را در هم مي شکنند و بو را از محيط حذف مي نمايند. اثر دئودرانت (يا ضد بو) اين سيستم ها روش مفيدي براي حذف بو و توليد اکسيژن خالص در محيط مي باشد که موجب ايجاد محيطي با طراوت مي گردد.

عملکرد سيستم در سردخانه جهت ضد عفونی و کاهش بار ميکروبی هوای سالن به دو شکل زير انجام می شود:

۱- در اين حالت در طول مدت زمان کاری کارکنان با کنترل اتوماتيک، دستگاه عمل استريل کردن را انجام می دهد. که بمنظور ضد عفونی هوا و جلوگيری از انتشار آلودگی و سرايت به ديگر مواد انجام می شود. و همچنين از نتايج مهم استفاده ازن در اين مرحله کاهش شديد پوسيدگی و جلوگيری از انتشار کپک و مخمر روی سطوح می باشد.

۲- حالت attack که در اين حالت کپک ها و مخمرها از بين می روند و دارای سه مرحله می باشد.

مرحله اول که قبل از بارگيری انجام می شود، پس از خالی شدن سالن و شستشوی سالن و پس از خارج کردن اضافات مواد غذايي است که دستگاه شروع به فعاليت کرده و به مدت ۲۴ الی ۷۲ ساعت عمل ضد عفونی کامل انجام می شود. در اين مرحله ضمن استريل شدن هوا همه سطوح نيز ضد عفونی می شوند و سالن بطور کامل گند زدايي می شود.

مرحله دوم پس از اتمام بار گيری، به مدت ۲۴ ساعت تا يک هفته عمل ضد عفونی انجام می شود. در اين مرحله هر ميکروارگانيسمی که در طی زمان بار گيری وارد سالن شده باشد از بين می رود و محيط برای نگهداری بيشتر و بهتر مواد غذايي آماده می شود.

مرحله سوم که در آن عمل ضد عفونی با توجه به نياز، هفته ای يکبار و يا ماهی يکبار و به مدت چند ساعت انجام می شود. و چند ساعت قبل از ورود کارکنان به درون سالن به اتمام می رسد.

بسته بندي مواد غذايي

کشت میکروبی وسایل و دستگاه های مورد استفاده در روند تولید و بسته بندی مواد غذایی مثل فرآورده های گوشت، شیر، سبزی و میوه و همچنین سطوح، سالنها، یخچالها و کانتینرهای نگهداری و حمل محصولات درکارخانه های صنایع غذایی، گوشتی، سوسیس و کالباس، لبنی و … نتایج بسیار مطلوبی را پس از ضدعفونی با آب ازن دار نشان می دهد. استفاده از گاز ازن در مراحل مختلف تولید و بسته بندی تا حد زیادی سبب کاهش آلودگی میکربی و افزایش کیفیت و زمان ماندگاری مواد غذایی می گردد.

کاربردهای ازن در صنعت بسته بندی عبارتند از:

 الف) ضدعفونی سطوح و ماشین آلات بسته بندی

ب) ضدعفونی محصل بصورت مستقیم

 ج) افزایش ماندگاری محصول

 


همچنین در موارد زیر نیز استفاده از ازن مفید و کارا می باشد:

۱- ضد عفونی دستکش و چکمه با آب محتوی ازن

 ۲- اسپری دستی ازن برای ضدعفونی کردن دستکش، پیشبند، چکمه و تیغه های چاقو در حین کار

۳- ضدعفونی چرخهای Fork Lift

 4- سیستم متحرک ضد عفونی کننده با ازن برای ضدعفونی کارخانه

۵- ضدعفونی دستها و آرنج با ازن

 ۶- ضد عفونی آب لازم جهت شستشو با ازن

۷- سیستم ازن در هوا برای ضدعفونی دیواره های سیستم خنک کننده (کولر)

 ۸- سیستم ازن در هوا برای ضدعفونی هوای کارخانه

۹- تصفیه آب برج خنک کننده

۱۰- ضد عفونی ضایعات با ازن
۱۱- ضدعفونی گنداب ناشی از نگهداری لاشه ها قبل از تخلیه به فاضلاب
۱۲ – ضدعفونی لاشه های گوشت با ازن

انبارهای نگهداری غلات

با توجه به مشکلات عديده اي که در اثر ثابت نبودن قيمت ها در بخش تهيه خوراک براي بخش هاي دامپروری ايجاد مي گردد، سود حاصل از انبار و نگهداري خوراک دام براي اين بخش چشم گير به نظر مي رسد.

وجود يک سيستم کارآمد در جهت جلوگيري از رشد و تزايد قارچ و کپک در انبارهاي نگهداري امري است ضروري که با استفاده از هوادهي و گرفتن رطوبت بيشتر از غلات انجام مي گيرد.


شرکت  ازن سازان  پاسارگاد دونالیo3  افتخار دارد راهکار جديدي را با توجه به متد روز دنيا ارائه کند که استفاده از گاز ازن در سوله هاي داراي سيستم هواده مي باشد. اين روش علاوه بر هوادهي داخل انبار نگهداري، مانع از رشد و تزايد ميکروارگانيسم ها از جمله قارچ آسپرژيلوس فلاوس مي گردد و ضايعات حاصل از دپوي غلات را به حداقل کاهش مي دهد و همچنين مدت زمان نگهداری را افزايش می دهد.

ضدعفوني کردن و از بين بردن بو در هوا

ا لف) از بين بردن ميکروارگانيسم ها
اين سيستم ها بدون در نظر گرفتن ماهيت بيولوژيکي ميکروارگانيسم، ديواره آن را تخريب مي کند و به عنوان يک استريل کننده وسيع الطيف است
ب) حذف بو
از آنجا که بوها اکثراً ترکيبات حلقوي هستند، اين سيستم مي تواند با اکسيد کردن بو را به موادي چون اکسيژن و آب و … تبديل کند و از عبارت آنتي باکتريال به عنوان شاخص اصلي استفاده مي شود. از جمله مراکز نصب اين سيستم می توان به دانشگاه ها، ادارات، فرودگاه ها، ايستگاه های راه آهن، آزمايشگاه ها و مراکز پزشک قانوني و … اشاره کرد.

ازن در کشاورزی

رشد سریع گیاهان و عدم نیاز به سم پاشی، تیمار خاک و جایگزین مناسب متیل برماید
رفع اثر H2S
و کاهش مصرف کود،از بین بردن انگل خاک، کنترل علف های هرز

 

http://www.donalio3.com/img/maghle/13375223007.jpg

استفاده از ازن در کشاورزی پيشرفته امروزی يک عامل حياتی و مفيد محسوب میگردد و دارای اثرات سود بخش زيادی می باشد. برخی کاربردهای سيستم ازناسيون در کشاورزی عبارتند از:

 1- استفاده از ازن در سرعت رشد و افزايش عملکرد يکسری از محصولات کشاورزی شامل گوجه فرنگی، گندم، توت فرنگی، کلم بروکلی، صيفی جات و …

http://www.donalio3.com/img/maghle/13375224694.jpg


۲- استفاده از ازن در بهبود و تيمار خاک های کشاورزی و جايگزين مناسب متيل برمايد.

۳- افزايش کيفيت محصولات گلخانه اي و گل ها با استفاده از ازن و افزايش طول عمر نگهداری گل هاي زينتی.

۴- استفاده از ازن به جای قارچ کش های شيميايی در کشاورزی.

۵- استفاده از ازن در از بين بردن انگل خاک.

۶- استفاده از ازن بعنوان علف کش در کشاورزی.

۷- کاهش مصرف کود.

۸- کنترل علف های هرز.

۹- تصفيه فاضلاب در فرآيند آب کشاورزی.

ميوه، سبزی و صيفی، بخصوص انواع ريشه ای آنها مانند هويج که در مجاورت مستقيم با خاک و کودهای آلی و حيوانی هستند و يا ميوه هايي مانند توت فرنگی که در نزديکی سطح زمين رشد می کنند احتمال آلودگی بيشتری دارند. بنابراين ضدعفونی اين گونه محصولات از اهميت بيشتری برخوردار است.ازن يک گاز طبيعی است و به عنوان عامل پالايش طبيعی استفاده می شود که محيط را از آلودگی های طبيعی و غير طبيعی مبرا می سازد.


http://www.donalio3.com/img/maghle/13375225262.jpg

 


ازن هيچ اثر سمی بر روی محصولات ندارد و سرطان زا نيست؛ نيمه عمر آن در حالت گازی تا ۲۴ ساعت می رسد که برای از بين بردن پاتوژن هايي که بوسيله هوا منتقل می شوند قابل توجه است. ازن در کنترل و کاهش پاتوژن ها روی محصولات غذايي تازه از جمله ميوه ها و سبزيجات، ماهی و گوشت نيز به کار می رود. باکتری ها، ويروس ها، کپک ها و موجودات تک سلولی ديگر که بر روی محصولات، ضايعاتی را بوجود می آورند را نيز می توان با ازن که مطمئن و طبيعی است از بين برد. ازن در صنعت از ديگر مواد برای مصرف کننده و کارکنان، امنيت و ايمنی بيشتری دارد و در کنترل باکتری ها خيلی کارآمد و موثر است.

مزايای استفاده از ازن در کشاورزی:

۱- قوی ترين اکسید کننده در دسترس مي باشد.

۲- موجب نابودی و غير فعال شدن ميکرو ارگانسيم ها می گردد.

۳- ازن دوازده بار انحلال پذيرتر از اکسيژن در آب می باشد.

۴- به آسانی از ميان لايه های خاک عبور می کند.

۵- به صورت On- Site تهيه می شود و ديگر هيچ نيازی به انتقال و يا انبار مواد شيميايی خطرناک نمی باشد.

۶- اسيد هوميک خاک را اکسيد می کند.

۷- قادر است کود مورد نياز گياه را اکسيد کرده و به راحتی در اختيار گياه قرار دهد.

۸- ترکيبات پيچيده آلی موجود در خاک را به دی اکسيد کربن و يا مولکول هايی با سميت کمتر تبديل می کند.

۹- پس از انجام واکنش ها، باقی مانده مضر به جا نمی گذارد.

۱۰- با انجام عمل ازناسيون، باقی مانده ازن تبديل به اکسيژن می گردد که موجب بالا رفتن ميزان اکسيژن در دسترس ريشه شده و باعث طراوت گياه می گردد.

کاربرد ازن در دامداری ها

 

موارد استفاده از ازن در دامداري ها:

 1- ضد عفوني آب مصرفي دامداري

۲- استفاده از آب ازن دار به جاي آب داغ در شستشوي CIP دستگاه شير دوش

۳- ضدعفوني و تصفيه هواي سالن شيردوشي و زايشگاه دامداري

۴- استفاده از آب ازن دار براي کاهش بار ميکروبي در کود بستر
تکنولوژي استفاده از ازن در دامداري ها موضوعي بوده که از ديرباز در کشورهاي پيشرفته استفاد شده است. شرکت ازن آب افتخار دارد که به عنوان پيشگام استفاده از اين سيستم در دامداري ها در ايران، در جهت بهبود هرچه بيشتر کيفيت شير و کاهش ضريب تبديل در ۴ بخش زير فعاليت نمايد.

 الف) ضدعفوني آب مصرفي دامداري ها: اين روش سبب مي شود که آب کاملاً بهداشتي و استريل در اختيار گوساله ها قرار گيرد و در افزايش راندمان توليد گوساله ها نقش بسزايي داشته باشد. همچنين از انتقال باکتري هايي همانند سالمونلا و اشرشياکلي در آب مصرفي جلوگيري بعمل آيد که موجب کاهش بيماري اسهال و عدم انتقال آن به ساير گوساله ها خواهد شد.
ب) شستشوي CIP دستگاه شير دوش: استفاده از اين سيستم باعث کاهش بار ميکروبي شده و مگس و ساير حشرات موذي را کاهش مي دهد. همچنين مي توان از آب ازن دار براي مصرف شرب گوساله ها نيز استفاده کرد که ميزان استفاده از سود و اسيد را تا حد چشمگيري کاهش مي دهد که علاوه بر حفظ محيط زيست موجبات عدم خوردگي تأسيسات و دستگاه شيردوش را به همراه خواهد داشت.

 ج) ضدعفوني و تصفيه هواي سالن شيردوشي و زايشگاه دامداري: حيوانات اهلي وقتي در محيط کاملاً سالم و بدون استرس پرورش يابند حداکثر پتانسيل ژنتيکي خود را بروز داده به بالاترين ميزان توليد مي رسند. در صنعت پرورش دام هدف کليه فعاليتها و اقدامات پرورش حيوانات اهلي در جهت استفاده بيشتر از محصولات و فراورده هاي آنهاست. گاز ازن قادر است شدت و تراکم حيوانات بزرگ را در فضاي کمتر براي پرورش افزايش دهد. از آنجاکه حيوانات تحت تأثير مضرات مواد شيميايي فضولات خودشان مانند گاز آمونياک، اسيد سولفوريک، اسيد کربنيک و غيره هستند که موجب فساد و آلودگي هوا مي گردد گاز ازن قادر است همه اين مواد آلي را اکسيد نموده و بو را از بين برده و هوا را براي سلامت حيوان مناسب گرداند. در چنين وضعيتي هضم کاملتر و جذب مواد غذايي بهتر صورت مي گيرد. که باعث افزايش قابل ملاحظه تبديل علوفه مصرفي به گوشت و شير و بالاتر رفتن ضريب تبديل مواد غذايي مي گردد. که در نهايت موجب افزايش سودآوري خواهد شد.

د) کاهش بار ميکروبي در کود بستر: در اين روش با استفاده از دستگاه سم پاش آب ازن دار بر روي کودها پاشيده مي شود که علاوه بر کاهش بار ميکروبي باعث از بين رفتن حشرات و بو نيز مي گردد

کاربرد ازن در پرورش آبزیان

استفاده از ازن در صنعت پرورش آبزیان با هدف ارتقاء سطح تولید سالانه و افزایش میزان تولید در واحد سطح، موثر بوده و نتایج مثبت آن در پژوهشهای بعمل آمده به اثبات رسیده است.

 برخی کاربردهای ازن در استخرهای پرورش ماهی عبارتند از:

– گندزدایی و تصفیه آب استخرهای پرورش و تکثیر ماهی

– کمک به انعقاد و ته نشینی یا فیلتراسیون

 – استفاده در سیستم های مدار بسته بجای استفاده از uv

– استفاده بهینه از آب استخر در صورت سیرکولاسیون آب

– کاهش بیماری های ماهی و cip استخرها

– اکسید آمونیاک و نیتریت مازاد

– افزایش میزان اکسیژن محلول در آب

ژنراتور ازن

ژنراتور های ازن  با تکنولوژی جدید خط قرمزی بر روی سیستم های نسل قبلی خود کشیده است و هم اکنون این ژنراتورها بدون نیاز به لوازم جانبی ( خشک کن، چیلر، پمپ تولید هواو…)  با یک پریز برق مقدار ازن مورد نظر را تولید و بدون توجه به رطوبت یا دمای بالا و با مصرف بسیارپائین انرژی به کار خود ادامه می دهند.

لازم به  تذکر است که اُزُن ژنراتورهای دائم کار صنعتی با قابلیت کار ۲۴ ساعته دارای تکنولوژی پیشرفته مجهز به میکرو پروسسور داخلی با قابلیت کنترل توسط سنسورها و دارای سیستم خنک کننده می باشند .دستگاهها ، هزینه نگهداری کم، قطعاتی با طول عمر بالا، مصرف برق پائین و استهلاکی اندک دارند. مجهز به سیستم آلارم، هواساز،خشک کن هوای ورودی و مونیتور (نمایشگر دیجیتالی) اوزون جهت نمایش و کنترل  عمل کرد صحیح  تولید اوزون، مونیتور برق مصرفی، برق ورودی، ولت متر،آمپر مترو ترموستات دیجیتال  جهت آسان کردن کنترل اپراتور از کارکرد دستگاه می باشد.ozone

این دستگاه ها به صورت یک پکیج کامل بوده ،  نصب  و کنترل عملکرد آن حتی برای افراد غیر حرفه ای پیش بینی شده است.

ازن فرم ملکولی ازاکسیژن است که درآن سه اتم اکسیژن به یکدیگرمتصل شده اند. اتم اکسیژن اضافی درساختارازن،آن رابه قویترین اکسید کننده وضدعفونی کنندۀ کاملاً طبیعی تبدیل کرده است.ازن بسیار نا پایدار بوده و تحت شرایط عادی به سرعت تجزیه می شود بنابراین این ماده باید در محل مصرف توسط ژنراتورازن تولید گردد. سیستم های تولید ازن به صورت سانترال بوده ونیازبه هیچگونه ماده اولیه مصرفی ندارد واز لحاظ  اقتصادی مقرون به صرفه هستند  .
ozoneازن بدون در نظر گرفتن ماهیت باکتری ،ویروس، قارچ ،میکروارگانیسم وانگل ، آنها را از محیط حذف می نماید.تاییدFDAجهت استفاده مستقیم ازن برای تصفیه آب ، تصفیه هوا و مواد غذایی در سال ۲۰۰۱ میلادی تحول عظیمی در استفاده از ازن به صورت گازی یا محلول در آب برای کاهش بار میکروبی به وجود آورد.

استفاده از ازن در تصفیه آب و  تصفیه هوا بسیار معمول  میباشد و سالهاست که در کشورهای پیشرفته از این روش استفاده می شود.

استفاده از ازن در صنایع مواد غذایی:

از آنجایی که ازن یک ضدعفونی کنندۀ قوی و مطمئن است ،می تواند رشد بیولوژیکی ارگانیسم های نا خواسته در محصولات غذایی و دستگاه های تولید و نگهدارندۀ مواد غذایی را کنترل کند .مصرف ازن در صنایع مواد غذایی بسیار مناسب است زیرا با وجود قدرت بسیار بالای آن برای ضدعفونی میکرو ارگانیسم ها (سالمونلا،ای کولی و…)قارچها،کپکها،باسیل ها و دیگر عوامل بیماری زا به هیچ نوع مادۀ شیمیایی نیاز ندارد وخود به دلیل نا پایداری پس از ضدعفونی تبدیل به اکسیژن می گردد.

 تارِیخچه

قرنهاست که طبیعت هنگام صاعقه و یا بوسیله پرتو فرا بنفش نور خورشید ازن را بوجود می آورد و از خصوصیات ضد عفونی کننده آن برای تصفیه آب وتصفیه هوا و محیط زیست جانداران استفاده می نماید
ازن در سال ۱۸۴۰ میلادی کشف شد و در سال ۱۸۵۷ اولین دستگاه مولد ازن ساخته شد. در سال ۱۸۹۳ در کشور هلند، در سال ۱۹۰۶ در کشور فرانسه، ودر سال ۱۹۴۰ در کشور آمریکا، ازن برای تصفیه آب مورد استفاده قرار گرفت.
کشورهای زیادی (فرانسه، استرالیا، کانادا، آمریکا، هلند و…) اقدام به تولید دستگاههای مولد ازن و بهره برداری از آن نموده اند که این روند روز به روز در حال افزایش می باشد.

ازن چیست؟

•      ازن یک ضد عفونی کننده بسیار انعطاف پذیر است و بسته به موارد استعمال، کاربردهای بسیاری درتصفیه آب و تصفیه هوا و محیط (دیوارها، کف زمین و سطوح)،  لباس کار اجسام و لوازم مختلف، و مواد را دارا است .
•      بر خلاف ضد عفونی کننده های معمول مانند کلر، فرمالین و مواد شیمیایی دیگر، اکسیداسیون با ازن، هیچگونه موادسمی یا مضر ی بر جای نمی گذارد.
•      گازی است سنگین تر از هوا که در غلظت های پایین بی رنگ، ولی در غلظت های بالا  آبی روشن است. در غلظت های بسیار کم (حدود چند قسمت در میلیون یا ppm) بوی مشخص دارد.
•      گازی است تقریبا بی رنگ، با بویی شبیه بوی هوای تازه که پس از رعد و برق استشمام می شود و یا بویی که در هنگام تخلیه الکتریکی در هوای آزاد به مشام می رسد. در دمای معمولی به صورت گاز است، نقطه جوش آن ۱۱۲- و نقطه ذوب آن ۲۵۱- درجه سانتی گراد و چگالی آن ۵/۱ برابر اکسیژن در شرایط استاندارد می باشد.
•      هوایی که تنفس می کنیم در کنار دریا حاوی ۲۱% اکسیژن دو اتمی(O2)  است که در آن دو اتم اکسیژن با یکدیگر پیوند دارند. ازن یک ترکیب سه اتمی اکسیژن است که در آن سه اتم اكسيژن در یک پیوند ناپایدار قرار می گیرند. ازن یک اکسید کننده قوی می باشد.
•      ازن گاز كم رنگی است که هر مولکول آن از سه اتم اکسیژن تشکیل شده است.بیشترین مقدار ازن در اتمسفر زمین در لایه های بین ۵۰-۱۵ کیلومتری بالای سطح زمین در منطقه ای به نام استراتوسفر وجود دارد. ازن  در استراتوسفر به صورت لایه ازن وجود دارد و زمین را از تابش بیش از حد اشعه خطرناک ماورا بنفش حمایت می کند.

مزایای اصلی گازازن به عنوان ضد عفونی کننده

•      بالا بودن قدرت اکسید کنندگی ( تا ۵۰ برابر قوی تر از کلر)
•      تاثیر گذاری بر طیف گسترده ای از میکروارگانیزمها شامل میکروبها، باکتری ها (تا ۳۱۲۵ برابر سريعتر از کلر) و ویروسها (۱۰۰۰-۶۰۰ برابر سريعتر از کلر)
•      بالا بودن سرعت و قدرتازن نسبت به «کلر» و «هیپوکلریت ها»
•      تخریب جلبکها، قارچها، کپک ها، هاگ، حذف بو های عرق و اوره و…

•      کاهش تعمیرات استخر: مواد شیمیایی قوی (کلر، جوش شیرین) دیواره های داخلی استخر را تجزیه می کنند.
•      اکسیداسیون مواد معدنی نظیر آهن، منگنز و انعقاد جامدات محلول برای خالص نگهداشتن آب.
•      کاهش ۷۰ تا ۹۰ درصدی در استفاده از مواد شیمیایی و عدم سوزش در بینی و چشم
•      استریل کننده وسیع الطیف
•      قابلیت استفاده در محیط های باز و مرطوب
•      Ph  آب را تغییر نمی دهد

تولید و نگهداری ازن

دستگاههاي تولید کننده ازن، با الهام از طبيعت (رعد و برق) طراحي شده اند.
مولکول ازن پایدار نبوده ودر نتیجه نمی توان آن را ذخیره و یا حمل و نقل نمود این امر باعث می گردد که تولید ازن، همواره در محل مصرف انجام گیرد لذا حمل و انبارداری مواد شیمیایی در این روش حذف می گردد.