تصفيه آب استخرها با استفاده از ازن با مزایایی فراوان بدون مواد مصرفی و باقیمانده شیمیایی به دلیل نگرانی مردم در مورد کلر و ترکیبات جانبی سرطانزای حاصل از واکنش‌های آن، امروزه تعداد بیشماری از استخرهای خصوصی ، عمومی ، پارک های آبی و اسخرهای هتلها وآب‌نماها از تکنولوژی ازن استفاده می کنندکه به علت مزایای فراوان و توانايي بسيار بالاي اين روش، استفاده از آن روز به روز در حال گسترش است.

 تصفيه آب استخرهای شنا با استفاده از گاز ازن

بهترین روش مورد استفاده در دنیا جهت تصفيه آب استخرهای شنای سرپوشیده یا سرباز (خصوصي و عمومي) و تصفيه آب و از بين بردن جلبك در آبنماها در حال حاضر استفاده از ازن می باشد که به علت مزایای فراوان و توانايي بسيار بالاي اين روش، استفاده از آن روز به روز در حال گسترش است.

ازن قويترين اکسيد کننده تجاري در دنيا شناخته شده و تمام ميکروارگانيسم ها از جمله باکتريها، ويروسها، اسپورها و تخم انگلها  را از بين مي برد و همچنين به علت اكسيد كنندگي بالا مانع از رشد جلبك ها مي گردد.

مکانيسم اثر ازن و کلر بر روی ميکرو ارگانيسم ها کاملاً متفاوت است. ازن بر روی ديواره ميکرو ارگانيسم ها تأثير می گذارد در حالی که کلر می بايستی از ديواره عبور کرده و دقيقاً روی هسته عمل کند بنابر اين ازن ۳۰۰۰ بار سريعتر از کلر عمل استريل نمودن را انجام داده و چون ازن روي ديواره تأثير مي گذارد طيف استريل کنندگي آن بسيار گسترده مي باشد.

کلر با بعضي ازاملاح آب تشکيل نمک داده که اين نمک برروي سطوحي مثل کاشي و سراميک رسوب مي دهد، در صورتي که ازن نه تنها تشکيل نمک نداده بلکه به شفاف سازي آب کمک مي کند . بدين صورت که بار ذرات معلق ريز (کلوئيدي) در آب را که باعث تيرگي آب مي شوند را خنثي نموده و ذرات معلق را به هم مي چسباند، که بدين ترتيب باعث موثرتر عمل کردن فيلتر موجود مي شود.

ازن (O3) ناپايدار بوده و پس از مدتي به اکسيژن بر مي گردد  به همين علت نمي توان آن را در جايي نگه داشته يا فشرده و جابجا کنيم و به همين علت بايد ازن همواره در محل توليد شود، که اين باعث شده ازن بعنوان يک استريل کننده Safe شناخته شود.

ازن کمتر از کلر باعث خوردگي ديواره استخر، لوله ها و … شده و ماندگاري آب استخر را نيز افزايش داده و باعث از بين رفتن بو، رنگ و طعم موجود در آب استخر مي شود.

ثابت شده است که تغييرشکل ناخن، قرمزي چشم ها و خارش پوست و همچنين ابتلاي غير معمول غريق نجاتها و شناگران حرفه اي به آسم، ناشي از بخارات سمي حاصل از کلر در محوطه استخرها بوده است که اين موارد در هنگام استفاده از سيستم ازن بوجود نمي آيد.

روش ازن بهترين روش براي استريل و ضد عفوني کردن آب استخرها در سطح جهان و مورد تأييد مراکز مختلف جهاني منجمله FDA، WHO و … مي باشد. ازن هم اکنون در جهان به عنوان ضد عفوني کننده پيشرو در زمينه هاي آب آشاميدني، آب معدني، هوا ، استخر، محصولات کشاورزي، انبارها، سردخانه ها، کانتينر هاي حمل مواد غذايي، سطوح، سالنها،  صنايع لبني، کارخانجات مواد غذايي و خطوط توليد و بسياري زمينه هاي ديگر شناخته شده است.

 

چرا ازن از کلر براي تصفيه آب استخر بهتر است؟

ازن سه هزار بار از کلر در تصفيه آب و از بين بردن ميکروبها و ويروسها و ديگر پارازيتها در آب استخر موثرتر است.

برخلاف کلر، ازن THM و کلر آمين توليد نمي کند و بعد از استفاده اگر اضافه باشد به حالت اکسيژن خالص يا نوزاد در مي آيد.

ازن باعث حذف کليه مواد آلی در آب می شود که با توجه به حذف آنها حتی در صورت اضافه کردن کلر باقيمانده به هيچ عنوان ترکيبات کلرآميدی بوجود نخواهد آمد.

ازن تمامي ميکروارگانيسم ها از جمله وبا، هپاتيت و … را از بين مي برد، ولي کلر اين چنين عمل نمی کند.

 

فوايد ازن:

۱- ازن به منعقد کردن مواد آلي کمک مي کند بنابر اين فيلترهاي شني موثر عمل کرده و قادر به حذف مواد کلوئيدي ريز مي گردد كه در نتيجه باعث حذف جاروكشي كف استخرها مي شود.

۲- ازن با غلظت باقيمانده محلول حدود ppm ۵/۰ و بالاتر، از بين بردن ويروس، باکتري و قارچ را صد در صد تضمين مي کند.

۳- ازن توليد شده سه اتمی به آرامي به اکسيژن نوزاد تبديل مي شود و باعث ماندگاري اکسيژن محلول در آب و درخشندگي آن و عدم نياز به تعويض آب مي گردد.

۴- ازن هيچ باقيمانده سمي در آب باقي نمي گذارد.

۵- ازن توسط ازن ژنراتورها در محل توليد مي شود و نياز به نگهداري ندارد.

۶- ازن بر خلاف کلر باعث رسوب کربنات کلسيم و تشکيل رسوب در سطح استخر نمي گردد.

۷- باکتريها به مرور زمان نسبت به ازن مقاوم نمي شوند.

 

حذف کامل کلر و بهترين روش توصيه شده توسط WHO با:

 

  • – عدم ايجاد سوزش چشم، خشکي پوست،کمرنگ شدن مو و حساسيت هاي تنفسي

 

  • – کاهش قابل ملاحظه مصرف آب به دليل عدم نياز به تعويض آب استخر
  • – جلوگيري از خوردگي تأسيسات و رسوب کربنات کلسيم بر روي کاشي ها
  • – از بين بردن بو و طعم آب و هواي سالن
  • – از بين بردن تمامي ميکروارگانيسم ها حتي هپاتيت، وبا و …
  • – هزينه نگهداري پائين و افزايش شفافيت و زلالي آب

 

مزاياي استفاده از ازن:

۱-  ازن باکتري و قارچ را نابود مي کند اسپور و تک ياخته ای ها را از بين مي برد و ويروسها و … را غير فعال مي سازد.  

۲- ازن آلودگي هاي آلي در آب را اکسيد مي کند.

۳- ازن بعنوان منعقد کننده باعث حذف مواد جامد کلوئيدي در فيلترها مي شود.

۴- ازن باعث از بين رفتن بو، رنگ و طعم موجود گرديده و هيچ بو يا طعم خاص ديگری از خود بر جاي نمي گذارد.

۵- ازن محلول در آب اثر آزار دهندگي کلر را روي پوست، بيني،گوشها و غيره را ندارد.

۶- ازن باعث حذف کامل کلر و در بعضی از مراکز باعث کاهش شديد مصرف کلر که هزينه نگهداری بالايی دارد می شود که اين خود هزينه های جاری و ثانويه را به ميزان قابل توجهی کاهش می دهد.

۷- ازن بر روي ميزان PH آب هيچ گونه تأثيري ندارد.